98
Текст

плод золъ бываеть: понеже бъ м(а)ти его была черницею, а второе: Володимиръ залеже ю не по браку, прелюбодъчичь быс(ть) убо. Тъм ни о(те)ць ег(о) не любяше, бъ бо от двою о(т)цю — от Ярополка и от Володимера.
Посем ръша варязи Володимиру: "Се град нашь. Мы прияхом. Да хощем окупъ (А — откупъ) имати на них, по 2 двъ (А — нет) гривне от ч(е)л(овъ)ка". И реч(е) имъ Володимеръ: "Пождите имъ за м(ъ)с(я)ць, даже вы куны соберуть". И ждаша за м(ъ)с(я)ць, и не дасть имъ. И ръша варязи: "Солстилъ еси нами, да покажи ны путь въ Грекы". Он же реч(е) имъ: "Идъте". И избра от них мужи добры и смыслены и храбры, и раздая имъ град(ы). Прочии ж(е) идоша ко Ц(а)рюграду.



И посла пред ними послы, гл(агол)я сице: "Ц(а)рю, се идут к тобе варязи, не мози их держати въ граде, оли то створять ти зло, яко и здъ, порасточи я розно, а съмо не пущай ни единого".
И нача кн(я)жити Володимеръ в Кыеве единь, и постави кумиръ на холмъ внъ двора теремнаго: Перуна древяна, а глава ему серебряна, а усъ золоть, и Хорса, и Дажеб(о)га, и Стробога, и Семарьгла, и Мокошь. И жряху имъ, наричюще а богы, и привожаху сыны своа и дщери и жряху бесом, и оскверня-